دسته‌ها
اخبار

وکیل بازنشسته ثبت اختراع که به دستگیری «قاتل استیت طلایی» کمک کرد، سفر شگفت انگیز خود را بازگو می کند.


در سپتامبر 1998، یک کارگر منظره در نزدیکی I-85 در Mebane، کارولینای شمالی، با بقایای ،ت یک کودک ناشناس در زیر تابلوی سر به فلک کشیده هاوارد جانسون برخورد کرد. با وجود تلاش های اجرای قانون، این جوانان برای دو دهه بی نام ماندند. او به سادگی به ،وان «پسر زیر بیلبورد» شناخته می شد.

سپس باربارا رائه ونتر برای حل این پرونده تلاش کرد. تنها در 48 ساعت، او تشخیص داد که پسر بابی ویت است. جالب‌تر اینکه این وکیل بازنشسته بدون ، خانه‌اش در شهرستان مونتری، کالیفرنیا، پرونده سرد 20 ساله را ش،ت داد.

در آن زمان، راز کار خیره کننده Rae-Venter به ،وان یک کفش آدامس به طور گسترده ای شناخته شده بود. این چند ماه قبل، پس از دستگیری “قاتل گلدن استیت” در آوریل 2018 منتشر شد که بین سال های 1975 تا 1986 کالیفرنیا را به وحشت انداخت.

با وجود زمان و منابع عظیم اجرای قانون – 15 آژانس، 200000 ساعت پرسنل و 10 میلیون دلار هزینه – این جنایت برای بیش از چهار دهه حل نشد.

مجری قانون تصمیم گرفت چیزی متفاوت را امتحان کند. با آگاهی از کار او با روش رو به رشد حل جرم، از او کمک گرفتند. او و یک تیم شش نفره تنها به ۶۳ روز و ۲۱۷ دلار نیاز داشتند تا قاتل را جوزف دی آنجلو شناسایی کنند.

موفقیت آنها در یافتن سرنخ‌هایی در وب‌سایت‌های DNA مستقیم به مصرف‌کننده بود که عموماً برای کاربران طراحی شده بود تا تاریخچه خانوادگی خود را ردیابی کنند. این اولین بار بود که چنین پلتفرم هایی به ،وان ابزار حل جرم عمل می ،د.

دی آنجلو به 13 فقره قتل درجه یک مجرم شناخته شد و به تجاوز ، و سایر جنایات خشونت آمیز اعتراف کرد که خارج از محدوده قانون محدودیت بود.

برای این موفقیت، 74 ساله بومی نیوزیلند، در فهرست 100 فرد تأثیرگذار آمریکا در سال 2019 مجله تایم قرار گرفت.

Rae-Venter با خنده در طول یک مصاحبه تلفنی از خانه اش به من می گوید: “من این ایمیل را از Time می بینم، و تقریباً آن را حذف کردم، فکر می کردم هر،مه است. “وقتی دارم آن را می خوانم، تقریباً از صندلی ام افتادم.”

دستگیری قاتل گلدن استیت خبرساز شد. به هر حال، با توجه به بدنام بودن پرونده، این کار را انجام می داد. اما داستان بزرگتر روش منحصر به فرد حل آن بود.

این یک لحظه برای اجرای قانون بود. اما تحقیقات ژنتیکی Genealogy، همانطور که شناخته شده است، بلافاصله نگر، هایی را در مورد حفظ حریم خصوصی ایجاد کرد. یک تیتر در واشنگتن پست در سال 2018 احساسات بسیاری را خلاصه کرد: «پلیس با تکنیک DNA مبتکر و «دیستوپیایی» برای شکار مظنون «قاتل استیت طلایی» استفاده کرد. سه سال بعد، تقریباً همین طور. از مجله Slate: “آزمایش DNA مصرف کننده شما می تواند پسر عموی دور شما را به جرم محکوم کند.”

Rae-Venter کار خود را در مورد این پرونده به همراه دیگر مشکلات سرد و سردی که حل کرده است در کتاب اخیر خود به اشتراک می گذارد. من می دانم تو کی هستی: چگونه یک کارآگاه آماتور DNA نقاب قاتل گلدن استیت را باز کرد و مبارزه با جنایت را برای همیشه تغییر داد.

رائه ونتر می‌گوید: «این فکری بود که به محض اینکه متوجه شدم او کیست، به ذهنم خطور کرد.

،وان Rae-Venter در زمینه بسیار شلوغی از پیشنهادات جنایت واقعی که به سختی قابل تشخیص است، شرح منحصربه‌فرد و فوق‌العاده‌ای از خودی در مورد پرونده‌ای که او آن را دقیقاً «خط جداکننده بین گذشته و آینده» برای مجریان قانون. او همچنین بحث‌های اخلاقی عظیمی را که پیرامون این تکنیک نوپای حل جرم است، پیش می‌برد.

Barbara Rae-Venter heads،t_800pxباربارا رائه ونتر

از وکیل ثبت اختراع تا حل کننده جرم

Rae-Venter در سال 2005 پس از 20 سال کار حرفه ای در دفتر ثبت اختراع و علائم تجاری ایالات متحده – متخصص در ثبت اختراعات بیوتکنولوژی بازنشسته شد.

به ،وان یک سرگرمی دوران بازنشستگی، او تصمیم گرفت تا از وب سایت های DNA که اخیراً در دسترس بودند استفاده کند تا سابقه خانوادگی خود را ردیابی کند. او توضیح می‌دهد: «اجداد مادربزرگ پدری‌ام توسط کلیرنس اسکاتلند آواره شده بودند، و مسیر کاغذی برای اتصال نقطه‌ها از نیوزیلند به نوا اسکوشیا، جایی که ابتدا ،ن شدند و به اسکاتلند بازگشتند، بسیار کم بود. “

این پروژه منجر به داوطلب شدن برای سازم، شد که به فرزندخواندگان می آموزد که چگونه از DNA برای یافتن بستگان بیولوژیکی استفاده کنند. در سال 2015، یکی از معاونان اداره کلانتری شهرستان سن برناردینو، که از کار Rae-Venter در این زمینه مطلع شده بود، از او کمک خواست.

او تعجب کرد که آیا می توان از تکنیک های او برای شناسایی زنی در سن 30 سالگی استفاده کرد که در 2 سالگی ربوده شده بود و نمی دانست او کیست؟ آن می تواند. به لطف Rae-Venter، این زن دیگر یک جین دو به اصطلاح زنده نبود.

کارشناس سابق ثبت اختراع، تفکر ضرب المثل مانند یک وکیل را به کار می آورد. “من نگاه می کنم [the cases] به روشی کمی متفاوت،» او توضیح می دهد. آموزش حقوقی او را قادر می سازد تا رویکرد «عقل،» تری به کارش بیاورد: «من آنقدرها درگیر احساسات پیرامون بسیاری از این موارد نمی شوم. من بیشتر به واقعیت ها نگاه می کنم. این DNA است. این چیزی است که DNA می گوید. نه، ما از آن سوراخ ،گوش پایین نمی رویم. بله، این شخص یک سری دستگیری دارد، اما این او را مظنون نمی کند.»

علاوه بر این، Rae-Venter توضیح می‌دهد که برای گسترده‌تر ، درخواست‌های ثبت اختراع، «باید مخترعان را متقاعد کند که تجسم‌های جایگزین اختراع خود را در نظر بگیرند. … ذهنیت پرسشگر من – “آیا ارتباطی در اینجا وجود دارد که ما نمی بینیم؟” – در تبارشناسی ژنتیکی نیز یک دارایی است.”

مطمئنا، Rae-Venter موفقیت خود را مدیون مهارت هایی است که قبل از ورود به دانشکده حقوق دانشگاه تگزاس آموخته است. او با مدرک دکترا در زیست شناسی، قبلاً در زمینه پزشکی، از جمله کار به ،وان استادیار در واحد پزشکی دانشگاه تگزاس، فعالیت داشت.

او مزیت های مختلفی را که آموزش علمی اش به کار شجره نامه ژنتیکی اش می افزاید، از نظر فنی برای من توضیح می دهد. اما من چیز زیادی از زیست شناسی نمی دانم و توضیح اساسی تری می خواهم.

“وقتی کارها را انجام می دهم، [the science] همیشه آنجاست،” او می گوید. من همیشه به آن فکر می کنم. من افراد دیگری را می بینم … که ،وماً چندان به این علم فکر نمی کنند [and] آنها سعی می کنند به اساسی ترین راه های ارتباط مردم و ساختمان نگاه کنند [family] درختان.”

اساساً، او در خواندن نمایه‌های DNA تسلط دارد که ممکن است یک فرد غیرمتخصص نداشته باشد.

سنجیدن حقوق حریم خصوصی در مقابل حل جرایم

جای تعجب نیست که ابزاری که برای یافتن پسرعموهای گمشده ساخته شده بود و اکنون می‌توان از آن برای زند، ، آن‌ها در پشت میله‌های زندان استفاده کرد، بحث‌برانگیز بود. همه مسائل مربوط به حق متمم چهارم در برابر جستجوها و توقیفات غیرمنطقی را مطرح کرد. منتقدان همچنین نگران بودند که این فناوری فراتر از محدوده مورد نظر خود رفته و در تمام جنبه های زندگی ما نفوذ کند.

رائه ونتر از این هیاهو متعجب شد. او می‌گوید: «نیروهای اجرای قانون باید بتوانند به هر جایی که مردم می‌روند بروند. «اگر این فناوری وجود داشت، چرا نباید از آن برای تعقیب مجرمان خشن و شناسایی قرب،ان آنها استفاده کنیم؟»

او به من می‌گوید این یک «تعادل» است، و «حق مردم در مورد تجاوز و قتل» بیشتر از «حق حفظ حریم خصوصی ژنتیکی» است.

علاوه بر این، او می‌گوید که برای محافظت از حریم خصوصی ژنتیکی خیلی دیر شده است: «افرادی که با هم فامیل هستند آنقدر دی‌ان‌ای مش، دارند که اجداد مش، آنها همیشه هویت هر دو نفر را آشکار می‌کند، حتی اگر یکی از آنها هرگز آزمایش DNA انجام نداده باشد».

افشای چگونگی دستگیری قاتل گلدن استیت نیز خشم برخی از مشتریان وب سایت های شجره نامه ژنتیکی را برانگیخت. به آنها اطلاع داده نشده بود که داده های DNA آنها می تواند توسط مجریان قانون استفاده شود.

اکنون قو،ن تغییر کرده است. بزرگترین بازیگران در این زمینه، AncestryDNA و 23andMe – در حالی که اطلاعات DNA 35 میلیون نفر را در اختیار دارند – اجازه نمی دهند اطلاعات آنها توسط مجریان قانون استفاده شود. با این حال، آنها به کاربران توصیه می کنند که ممکن است در پاسخ به احضاریه، حکم بازرسی یا حکم دادگاه مجبور به ارائه اطلاعات شوند. برخی از پایگاه‌های اطلاعاتی DNA مستقیم به مصرف‌کننده بسیار کوچکتر به مشتریان اجازه می‌دهند تا با استفاده از پروفایل‌هایشان برای اه، تحقیقات جنایی موافقت کنند. Rae-Venter می‌گوید در حالی که شجره‌شناسی ژنتیکی تحقیقاتی تا به امروز صدها مورد سرماخوردگی حل‌نشده قبلی را حل کرده است، Rae-Venter می‌گوید: «تعداد واقعاً حیرت‌انگیز … احتمالاً می‌توانست حل شود، اگر آن حجم مادر از پروفایل‌های DNA در اختیار مجریان قانون قرار گیرد.

او می‌گوید اگر این اتفاق می‌افتد، «تمام تولدها و کریسمس‌های من یک‌باره می‌آیند». این روزها، کار Rae-Venter در این منطقه دیگر یک سرگرمی نیست. او مدیر تبارشناسی ژنتیکی تحقیقاتی در Gene by Gene، شرکت مادر FamilyTreeDNA مستقر در تگزاس است.

در حالی که او برای خدماتش دستمزد می گیرد – ساعتی 250 دلار – بیشتر وقت او به دلیل ارائه سقف هزینه برای مجریان قانون، همچنان به صورت رایگان است: 4500 دلار برای هر پرونده یا 1500 دلار در صورتی که توسط مرکز ملی کودکان گم شده و استثمار شده نگهداری شود.

شکافتن پرونده های طول، مدت منشأ احساسات متضاد برای حل کننده جرم امروزی است. رائه ونتر می گوید که لحظات پیروزی وجود دارد. علاوه بر نامگذاری به پسری که فقط به خاطر پیدا شدن جسدش در زیر بیلبورد معروف است، کار او به قاتل او نیز منجر شد. پدر بابی ویت که در حال حاضر به دلیل سرقت مسلحانه در زندان فدرال گذرانده بود، به قتل پسرش اعتراف کرد.

اما علیرغم چنین رضایتی، Rae-Venter می‌گوید که نمی‌تو،د فاجعه‌ای را که در مرکز آن قرار دارد از دست بدهید. “شما واقعاً احساس خوبی دارید که موفق به حل یک پرونده … سرد شده اید و می خواهید عدالت را برای شما به دست آورید. [the victim]اما این یک کیسه مختلط است.»


رندی م،لوف

رندی م،لوف وکیل وایت و ویلیامز در فیلادلفیا و استاد کمکی در دانشکده حقوق دانشگاه تمپل بیزلی است. او وب سایت CoverageOpinions.info را اداره می کند.


این ستون منع، کننده نظرات نویسنده است و نه ،وماً نظرات مجله ABA – یا انجمن وکلای آمریکا.
منبع: https://www.abajournal.com/columns/article/retired-patent-attorney-w،-helped-nab-golden-state-،er-recounts-her-remarkable-journey/?utm_source=feeds&utm_medium=rss&utm_campaign=site_rss_feeds